Jóga s Kikou

Jóga je pre mňa nikdy nekončiaca cesta, ktorá mi ukazuje nové horizonty a možnosti, dodáva silu môjmu telu a pritom upokojuje myseľ, učí ma trpezlivosti a vedie k sebapoznaniu, napĺňa láskou a nehou a každý deň ma inšpiruje. Verím, že joga môže zmeniť pohľad na našu myseľ či telo, ale aj svet v ktorom žijeme.  

Svoju jógovú cestu som začala asi ako každý v dnešnej dobe... Keď som ukončila štúdium a zamestnala sa, po krátkej dobe ma sedavý spôsob práce donútil hľadať pohyb, ktorý by mal pozitívny efekt na moju chrbticu a zároveň by mi umožnil naozaj vypnúť. Celý život som aktívne športovala, ale skupinovým cvičeniam som sa skôr vyhýbala, ale nejak som sa ocitla na hodine jógy...a vôbec sa mi nepáčila :) Sedeli sme v tureckom sede a pamätám si pocit, ako mi pichľavá bolesť vyskakovala do ľavého boku a nohy mi neskutočne tŕpli, nevedela som obsedieť a vlastne som chcela utiecť.Vydržala som síce do konca, ale vrátiť sa som neplánovala. Našťastie som ale dala jóge ďalšiu šancu, a úprimne, bolo ich viac. Napriek mojej nevôli mi intuícia šepkala, aby som vydržala...a potom to prišlo - ocitla som sa na hodine, kde to kliklo a všetko zapadlo do seba.

A tak začala moja osobná prax - návštevou rôznych jógových centier a lekcií, cez asány som uľavila boľavej chrbtici, naťahovala svoje stuhnuté svaly, ticho s úžasom pozorovala ich efekt nie len na telo fyzické, ale aj myseľ. Fascinovala ma nekonečnosť možností, ktoré jóga ponúka, skúšala som rôzne štýly a postupne zisťovala,že každá hodina je iná, čo inštruktor to jóga, napriek tomu, že jóga je len jedna. Po čase som sa začala zaujímať aj o ostatné stupne jógy (Radža jóga - 8 stupňov podľa Patanjaliho), a okrem fyzických asán rozvíjať jógovú prax aj na iných úrovniach. V určitom bode tejto cesty som pocítila, že moja osobná prax mi nestačí, a o svoje pocity a skúsenosti sa chcem podeliť aj s inými. A tak som sa dostala k učeniu,absolvovala som svoj prvý učiteľský tréning v Miláne. Splnil sa mi sen, mohla som viesť prvé vlastné lekcie, prevažne v štýle vinyasa jógy (viac o vinyase tu). Moja intuícia mi ale stále našepkávala, že to nie je všetko. Je to len začiatok.

Začiatok krásnej cesty jógového lektora, ktorá ma zaviedla do Prahy za štúdiom jógovej terapie, do Indie za štúdiom jin jógy, či za mnohými inými zážitkami a cestami.Nie len štúdiom ale aj cez osobnú skúsenosť som pochopila, že jóga nie sú len pozície, ale práve jógou si môžeme pomôcť k lepšiemu životu. Prepájanie jemnej jógy, relaxačných techník, meditácie a terapeutických prvkov je cesta, ktorou sa uberám... Čokoľvek nás na hodinu dovedie, akýkoľvek zámer máme, jóga prináša rovnováhu do nášho života. Učí nás stíšiť sa, počúvať svoje telo a myseľ, nájsť cestu späť k sebe samému. 

Učiteľské tréningy

2020 Yoga for Fertility Level 1/25h (Bliss Baby Yoga)

2019 Yin Yoga and Yoga Nidra RYT200h (Trimurti Yoga, Goa India)

2019 Gravid Yoga (Power Yoga akademie, Praha)

2018 - 2019 Yoga Therapy Training 175h (Arsha Yoga, Kerala India)

2017 Registered Yoga Teacher RYT200h (Pura Vida Yoga Milano )