O mne

Jóga je pre mňa nikdy nekončiaca cesta, ktorá mi ukazuje nové horizonty a možnosti, dodáva silu môjmu telu a pritom upokojuje myseľ, učí ma trpezlivosti a vedie k sebapoznaniu, napĺňa láskou a nehou a každý deň ma inšpiruje. Verím, že joga môže zmeniť pohľad na našu myseľ či telo, ale aj svet v ktorom žijeme.  

Svoju jogovú cestu som začala pred 5 rokmi a odvtedy som z nej nezišla. Začiatky však boli riadne kľukaté...Celý život som aktívne športovala, ale skupinovým cvičeniam som sa skôr vyhýbala. Keď som ukončila štúdium a nastúpila do práce, začala som hľadať cvičenie, ktoré by malo pozitívny efekt na moju chrbticu, keďže som sa vždy prirodzene hrbila a sedavá práca tomu tiež nepomáhala. A tak som sa ocitla na hodine jogy....a vôbec sa mi nepáčila :) Sedeli sme v tureckom sede a pamätám si pocit, ako mi pichľavá bolesť vyskakovala do ľavého boku a nohy mi neskutočne tŕpli, nevedela som obsedieť a keď začal inštruktor recitovať mantry chcela som utiecť. Vydržala som síce do konca, ale vrátiť som sa neplánovala. Tak som sa dostala k pilatesu, ktorého inštruktorka zároveň predcvičovala jogu. Znova som sa začala pohrávať s myšlienkou dať joge predsa len ešte šancu, veď toľkí sú z nej nadšení, musí na nej predsa niečo byť! Úprimne, tých šancí bolo ešte viac... ale potom to prišlo – ocitla som sa na hodine, kde to kliklo, všetko zapadlo do seba, ako stavec po stavci. 

A tak začala moja osobná prax – návštevou rôznych jogových centier, skupinových cvičení, cez asány som uľavila boľavej chrbtici, naťahovala svoje stuhnuté svaly, ticho s úžasom pozorovala ich efekt nie len na telo fyzické ale aj na myseľ. Fascinovala ma nekonečnosť možností, ktoré joga ponúka, skúšala som rôzne štýly a postupne zisťovala, že každá hodina je iná, čo inštruktor to joga, napriek tomu, že joga je len jedna. Po čase som sa začala zaujímať aj ostatné stupne jogy (Radža joga – osem stupňov podľa Patanjaliho), a okrem fyzických asán rozvíjať jogovú prax aj na iných úrovniach. V určitom bode tejto cesty som pocítila, že moja osobná prax mi nestačí, a o svoje pocity a skúsenosti sa chcem podeliť aj s inými. A tak som sa dostala k učeniu, absolvovala som svoj prvý učiteľský tréning v Miláne (lektor jogy RYT 200) a keďže štúdium a rozvoj nikdy nekončia, momentálne som aj študentkou jogovej terapie (Arshayoga India - https://arshayoga.org/yoga-therapy/ ) pod vedením Yogacharya Harilalji a Marie Meery Karanath. Okrem toho sa pravidelne zúčastňujem rôznych workshopov, ktoré mi pomáhajú rozvíjať svoje vedomosti a znalosti v učení jogy či vlastnej praxi.

Hodiny vediem prevažne v štýle vinyasy. Vinyasa flow joga je splynutie dychu s pohybom. Dych je základ, každý pohyb sleduje nádych alebo výdych s plynulým prechodom do jednotlivých pozícií. Cvičenie vyžaduje maximálne sústredenie, dych nás prenáša z jednej pozície do druhej čím dochádza k plnému prepojeniu tela a mysle. Na hodine sa naučíme uvedomovať si svoj dych, prebudíme zmysly, svaly sa stanú nie len pružnejšie ale aj silnejšie. Dynamickejšie tempo hodiny zahrieva telo a rozprúdi v ňom teplo, čím dochádza k lepšiemu vylučovaniu toxínov z tela a nášho vnútorného energetického plynutia prostredníctvom prány. Viac o Vinayasa flow joge sa dočítate tu.